O 25. godišnjici osnivanja Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo

U ovoj godini Republika Hrvatska obilježava istaknutu jubilarnu 25. godišnjicu svoje nezavisnosti i uspostave kao samostalne i suverene države. Po uspostavi Republike Hrvatske kao samostalne i suverene države bilo je potrebno uspostaviti i odgovarajuće nacionalne institucije, te je 31. prosinca 1991. godine osnovano nacionalno tijelo nadležno za zaštitu intelektualnog vlasništva, koje danas nosi naziv Državni zavod za intelektualno vlasništvo Republike Hrvatske.

Zakonski i institucionalni okvir zaštite intelektualnog vlasništva neprekinuto je prisutan na području današnje Republike Hrvatske od samih početaka suvremenog sustava intelektualnog vlasništva u 19. stoljeću, u okviru širih državnih zajednica kojih je Hrvatska bila sastavni dio. Usprkos više od stoljeća dugoj tradiciji sustava zaštite intelektualnog vlasništva, Republika Hrvatska kao samostalna država uspostavu svojeg nacionalnog tijela za intelektualno vlasništvo morala je započeti iz temelja budući da u okolnostima Domovinskog rata suradnja s ranijim federalnim tijelom nije bila moguća. Usprkos nedostatku bilo kakve prethodne infrastrukture, zahvaljujući ambiciozno postavljenim ciljevima te posvećenom vodstvu i zaposlenicima, kao i uspostavljenoj mreži međunarodne suradnje i tehničke pomoći, u 25 godina današnji Državni zavod za intelektualno vlasništvo dostigao je stupanj razvoja nacionalnih tijela s mnogo duljom tradicijom i razvio se u moderno nacionalno tijelo za zaštitu intelektualno vlasništvo potpuno integrirano u europski i svjetski sustav intelektualnog vlasništva.

Republika Hrvatske danas je članica velike većine međunarodnih ugovora iz područja intelektualnog vlasništva, te je kao članica Europske unije u potpunosti integrirana u europski sustav intelektualnog vlasništva. Državni zavod za intelektualno vlasništvo pri tome je odigrao središnju ulogu u oblikovanju nacionalnog zakonodavnog okvira sustava zaštite intelektualnog vlasništva i pružanju kvalitetnih i pouzdanih usluga korisnicima tog sustava.

Danas je Državni zavod za intelektualno vlasništvo državna upravna organizacija i središnje tijelo državne uprave sa širokim rasponom nadležnosti u području zaštite intelektualnog vlasništva. Uz razvoj javnih politika i zakonodavnog okvira iz područja intelektualnog vlasništva, Zavod obavlja upravne i stručne poslove koji se odnose na provedbu postupaka za zaštitu industrijskog vlasništva (patenata, žigova, industrijskog dizajna, topografija poluvodičkih proizvoda te oznaka zemljopisnog podrijetla i oznaka izvornosti zaštita kojih nije propisana posebnim propisima) te prateću stručnu djelatnost. Nadležnost Zavoda uključuje zakonodavne i stručne poslove u području autorskog i srodnih prava te inspekcijski nadzor nad sustavom kolektivnog ostvarivanja prava.

Sve značajniji udio u poslovima Zavoda imaju europski i međunarodni poslovi, uključujući aktivnosti suradnje u različitim područjima intelektualnog vlasništva, pružanje javnih informacijskih i stručnih usluga kao potpore inovacijskim i kreativnim djelatnostima te nacionalna koordinacija i suradnja u području provedbe prava intelektualnog vlasništva.

Najznačajnije poluge suradnje Zavoda sa korisnicima sustava intelektualnog vlasništva su zavodski Informacijski centar za intelektualno vlasništvo (INCENTIV) i Akademija za intelektualno vlasništvo. Putem ovih dviju funkcija Zavod pruža korisnicima potrebne informacije i edukaciju s ciljem primjene sustava zaštite intelektualnog vlasništva kao potpore njihovim inovativnim i kreativnim aktivnostima, te promiče sustav intelektualnog vlasništva u općoj javnosti i pojedinim ciljnim skupinama korisnika.

Zavod se može pohvaliti i visokorazvijenom informacijskom (IT) infrastrukturom kao potporom poslovnim procesima i učinkovitom poslovanju. Digitalizirani sustav upravljanja dokumentima, cjelovito digitalizirani registri i baze podataka registriranog industrijskog vlasništva, sustav elektroničkog podnošenja prijava za zaštitu patenata, žigova i industrijskog dizajna (e-Prijava) te redovna razmjena i integracija nacionalnih podataka u informacijske sustave i servise u okviru Europske patentne mreže i Europske mreže za žigove i dizajn, kao i tekući proces migracije zavodskog samostalno razvijenog informacijskog sustava na suvremene digitalne tehnologije svrstava Zavod među najrazvijenije urede za intelektualno vlasništvo srednje veličine u smislu informatiziranosti poslovanja.

Obilježavajući ovu značajnu obljetnicu Zavod nastavlja svoju posvećenost misiji da kao okosnica nacionalnog sustava intelektualnog vlasništva promicanjem inovativnosti i kreativnosti doprinosi globalnoj konkurentnosti nacionalnog gospodarstva te društvenom, znanstvenom i kulturnom napretku Republike Hrvatske i njenih građana.

 

Ispiši stranicu