25 | 10 | 2024

EUIPO i Europol objavili izvješće o razotkrivanju ekosustava kriminaliteta u području intelektualnog vlasništva, s fokusom na pokretače i utjecaj

Fotografija naslovnice publikacije


Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO), u suradnji s Europolom, objavio je izvješće „Razotkrivanje ekosustava kriminaliteta u području intelektualnog vlasništva - fokus na pokretače i utjecaj“ (Uncovering the Ecosystem of Intellectual Property Crime - A Focus on Enablers and Impact).

Ovo izvješće rezultat je kontinuiranog djelovanja Europola i EUIPO-a u borbi protiv povreda prava intelektualnog vlasništva i razotkrivanju mreža počinitelja kaznenih djela, djelujući u okviru instrumenta EMPACT (European Multidisciplinary Platform Against Criminal Threats).
 
EMPACT je sigurnosna inicijativa koju pokreću države članice Europske unije (EU) i usmjerena je identificiranju prijetnji vezanih uz organizirane i teške oblike međunarodnog kriminaliteta, te definiranju prioriteta u borbi protiv ovakvih nezakonitih djelovanja, prema jasnoj usvojenoj metodologiji. EMPACT uvodi integrirani pristup unutarnjoj sigurnosti EU-a, uključujući mjere koje se odnose na kontrolu vanjskih granica, suradnju tijela nadležnih za provedbu prava, upravljanje informacijama, obuku, prevenciju te javno-privatna partnerstva, kada je to prikladno.

Ovo izvješće ispituje snažan utjecaj kriminaliteta u području intelektualnog vlasništva, proizvodnje i prodaje krivotvorenih proizvoda i piratskih sadržaja, te upućuje na sofisticirane metode koje koriste počinitelji i organizirane kriminalne skupine kako bi iskoristili ponašanje potrošača, što posljedično dovodi i do šire društvene štete.

U usporedbi s 2022. godinom, u 2023. značajno je porastao broj aktivnosti nadležnih tijela u okviru EMPACT-a u borbi protiv ove vrste kriminaliteta. Broj istraga kaznenih djela protiv intelektualnog vlasništva porastao je u toj godini s 51 na 1406, broj uhićenja porastao je sa 115 na 1096, a četverostruko se povećala i vrijednost oduzete imovine.
 
Iz izvješća proizlazi da je tijekom 2022. godine u Europskoj uniji oduzeto približno 86 milijuna krivotvorenih proizvoda, ukupne procijenjene vrijednosti veće od 2 milijarde eura. Najveći broj oduzetih proizvoda bio je iz kategorije videoigara, materijala za pakiranje, igračaka, cigareta te snimljenih CD-ova i DVD-ova.

Procjenjuje se da nezakonita trgovina krivotvorenom robom predstavlja 5,8 % trgovine u EU.

U izvješću se upućuje i na to da sofisticirane i organizirane kriminalne aktivnosti u nekim slučajevima uključuju izradu proizvoda u zemljama izvan EU-a te potom, kada proizvodi stignu na područje EU-a, budu dovršeni neovlaštenim dodavanjem žigova i drugih oznaka na proizvode te pakiranjem proizvoda, s ciljem da se takve krivotvorine dopreme do krajnjeg potrošača. Potrošači međutim na ovaj način dobivaju proizvod vrlo upitne kvalitete, a potencijalno i opasan proizvod.

U iznimno opasne proizvode ubrajamo krivotvorene lijekove i medicinske proizvode, pesticide, krivotvorenu hranu i pića te dodatke prehrani, krivotvorene dijelove za vozila i dr.

Izvješće sadrži i prikaz primjera iz prakse u postupanju nadležnih tijela kod otkrivanja i procesuiranja ove vrste kaznenih djela.

Povrede prava intelektualnog vlasništva stoga, zbog razmjera i kompleksnosti, predstavljaju trajnu prijetnju unutarnjoj sigurnosti EU-a, negativno se odražavaju na gospodarstvo, zdravlje i sigurnost potrošača te štete prirodi i okolišu EU-a.  

Ključni pokretači koji potiču kriminalitet u području intelektualnog vlasništva oblikovani su tehnološkim, ekonomskim i društvenim trendovima, a ova kaznena djela povezana su i s drugim kriminalnim aktivnostima koje provode organizirane kriminalne skupine (krivotvorenje dokumenata, kibernetički kriminalitet, korupcija, pranje novca i dr.). Ove skupine pritom iskorištavaju globalnu potražnju za jeftinijim proizvodima, ali i dovode potrošače u zabludu nudeći im na prodaju krivotvorene proizvode.

U izvješću se naglašava ključna uloga tijela nadležnih za provedbu prava intelektualnog vlasništva te potreba za suradnjom svih dionika u očuvanju inovacija, zaštiti sigurnosti i zdravlja potrošača i održavanju integriteta gospodarstva i društva.

Cjelovito izvješće dostupno je ovdje.