Nova regulativa o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode
Nova Uredba (EU) Europskog parlamenta i Vijeća od 18. listopada 2023. o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode i izmjeni uredbi (EU) 2017/1001 i (EU) 2019/1753 objavljena je u službenom listu Europske unije 27. listopada 2023. godine.
Ovom Uredbom uspostavlja se jedinstveni sustav zaštite na razini Europske unije za oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode, po uzoru na sličan sustav koji je već uspostavljen za poljoprivredne i prehrambene proizvode.
Novi sustav će proizvođačima obrtničkih i industrijskih proizvoda čija je kvaliteta bitno uvjetovana njihovim zemljopisnim porijeklom (tradicijski i lokalni proizvodi kao što su primjerice paška čipka ili brački kamen) omogućiti sveobuhvatnu zaštitu i provedbu prava iz registriranih oznaka zemljopisnog podrijetla na teritoriju cijele Europske unije centraliziranim postupkom, nasuprot do sada raspoloživoj zaštiti isključivo na razini pojedinačnih država Europske unije.
Uz to, novi sustav omogućit će odnosno olakšati stjecanje međunarodne zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla i u trećim zemljama (izvan EU-a) koje su potpisnice Ženevskog akta Lisabonskog sporazuma o oznakama izvornosti i oznakama zemljopisnog podrijetla uspostavljenim pod okriljem Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO), uz istovremenu mogućnost zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla iz trećih zemalja na teritoriju EU-a.
Osim što će se Uredbom olakšati proizvođačima obrtničkih i industrijskih proizvoda zaštita njihova tradicionalnog znanja i iskustva u Europskoj uniji i izvan nje, potrošačima će se olakšati prepoznavanje autentične kvalitete takvih proizvoda i donošenje informiranijih odluka prilikom njihove kupnje.
Uredba će pomoći u promicanju, privlačenju i zadržavanju vještina i radnih mjesta u pojedinim manje razvijenim regijama, doprinoseći njihovu gospodarskom razvoju, te će osigurati da se tradicionalni obrtnički i industrijski proizvodi izjednače u pogledu zaštite oznaka zemljopisnog podrijetla s poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima za koje već postoji sličan sustav zaštite na razini Europske unije.
Što je obrtnički i industrijski proizvod:
- Sukladno Uredbi, 'obrtnički proizvodi' proizvedeni su ili u potpunosti ručno, ili uz pomoć ručnih ili digitalnih alata, ili mehaničkim sredstvima, ali je ručni doprinos važna komponenta gotovog proizvoda. S druge strane, 'industrijski proizvodi' su oni proizvedeni na standardiziran način, uključujući serijsku proizvodnju i korištenje strojeva.
U praksi to znači da bi širok raspon proizvoda mogao imati koristi od zaštite oznake zemljopisnog podrijetla: prirodni kamen, drvenarija, nakit, tekstil, čipka, pribor za jelo, staklo, porculan, koža itd.
Međutim, važno je da proizvodi zadovoljavaju sljedeće kriterije:
- Proizvod mora potjecati iz određenog mjesta, regije ili zemlje;
- Njegova kvaliteta, ugled ili druga karakteristika moraju se uglavnom pripisati njegovom zemljopisnom podrijetlu; i
- Najmanje jedan od njegovih proizvodnih koraka mora se odvijati u definiranom zemljopisnom području.
Postupak zaštite
Uredbom se uspostavlja jednostavan i ekonomičan postupak registracije oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode koji će se odvijati u dvije faze:
- podnošenje zahtjeva za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla nadležnom tijelu države članice iz koje proizvod potječe (tzv. nacionalna faza)
- podnošenje zahtjeva (nakon donošenja pozitivne odluke na nacionalnoj razini) Uredu Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) na daljnju ocjenu i konačno odobrenje (tzv. faza na razini Unije).
Zahtjev za registraciju oznake zemljopisnog podrijetla podnosi skupina proizvođača, a pod određenim uvjetima zahtjev može podnijeti i jedan proizvođač.
U Republici Hrvatskoj nadležno tijelo koje će provoditi nacionalnu fazu postupka za ovu vrstu proizvoda bit će, kao i do sada za nacionalne oznake, Državni zavod za intelektualno vlasništvo.
Nova Uredba stupila je na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije, 16. studenoga 2023., a primjenjuje se od 1. prosinca 2025. godine.
Radi provedbe ove Uredbe do navedenog datuma primjene donijet će se i odgovarajući provedbeni nacionalni propis umjesto sada važećeg Zakona o oznakama zemljopisnog podrijetla i oznakama izvornosti proizvoda i usluga („Narodne novine“ br. 173/2003, 186/2003, 76/2007, 49/2011, 46/2018).
Time će sadašnji sustav biti zamijenjen novim sustavom, odnosno postojeća posebna nacionalna zaštita oznaka zemljopisnog podrijetla prestaje postojati najkasnije 2. prosinca 2026.
Više o novom sustavu možete pratiti:
Datum zadnje izmjene: 12.11.2024.
Fotografije ustupilo Društvo paških čipkarica “Frane Budak” Pag,
autor fotografije: Ante Škoda,
čipkarica: pok. Mare Vičević
Brzi pretražnik pojmova: