19 | 10 | 2015

Predstavnici DZIV-a sudjelovali na 55. godišnjoj seriji zasjedanja skupština Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO)

Predstavnici DZIV-a sudjelovali na 55. godišnjoj seriji zasjedanja skupština Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO)

Izvor: www.flickr.com/wipo, ©WIPO 2015. Foto: Emmanuel Berrod

Republiku Hrvatsku je na ovogodišnjoj 55. seriji zasjedanja skupština Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO), održanoj u Ženevi od 5. do 14. listopada 2015. godine, predstavljala delegacija u sastavu: gđa. Vesna Batistić Kos, veleposlanica pri Stalnoj misiji RH pri UN-u u Ženevi, gđa. Ljiljana Kuterovac, ravnateljica Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo (DZIV), gđa Ana Rački Marinković, zamjenica ravnateljice DZIV-a, te gđa Alida Matković, ministrica savjetnica pri Stalnoj misiji RH pri UN-u u Ženevi.

Za predsjedavajućeg skupštine WIPO-a s dvogodišnjim mandatom izabran je veleposlanik Stalne misije Kolumbije pri WTO-u g. Gabriel Duque, koji je predsjedavao ovogodišnjim zasjedanjem.

Na zasjedanju, na kojem su sudjelovali predstavnici 188 zemalja članica WIPO-a, raspravljen je rad organizacije u protekloj godini te je donesen niz odluka vezanih uz njezino daljnje djelovanje i aktivnosti. Kao i prethodnih nekoliko godina, ovogodišnja skupština WIPO-a bila je obilježena izrazitim razlikama između stavova odnosno zahtjeva zemalja u razvoju s jedne, te razvijenih zemalja s druge strane. Rad ovogodišnjih skupština bio je dodatno otežan i zbog prijepora između SAD-a i drugih država tzv. Novog svijeta koje se protive zaštiti zemljopisnih oznaka kao sui generis prava intelektualnog vlasništva te država članica Lisabonske unije za zaštitu oznaka izvornosti i zemljopisnog podrijetla, zbog kojeg je bilo dovedeno u pitanje i usvajanje Programa i proračuna WIPO-a za iduće razdoblje.

Konsenzus je u odnosu na većinu prijepornih točaka postignut tek kasno noću zadnjeg dana zasjedanja. Tako je nakon razrješavanja pitanja na kojima su inzistirale SAD u vezi financiranja Lisabonske unije usvojen Program i proračun WIPO-a za dvogodišnje razdoblje 2016/2017 te je, nakon što je ova tema bez postignutog dogovora bila na dnevnom redu već nekoliko uzastopnih zasjedanja, konačno odlučeno o zakazivanju diplomatske konferencije radi pripreme međunarodnog ugovora o formalnostima u području industrijskog dizajna u prvoj polovici 2017. godine. Temeljem postizanja konsenzusa o osnovnim principima na temelju kojih će se ti uredi u budućnosti otvarati postignut je i dogovor oko osnivanja daljnjih vanjskih ureda WIPO-a, o čemu su države članice nekoliko godina bezuspješno pregovarale. Nadalje, usvojena je odluka o novom mandatu i planu rada Međuvladinog odbora za intelektualno vlasništvo i genetske resurse, tradicionalno znanje i folklor (IGC) za razdoblje 2016/2017, koji zbog nemogućnosti postizanja dogovora tijekom prošlogodišnjeg zasjedanja skupština WIPO-a nije zasjedao u 2015. godini. Kao kompromis u odnosu na traženje preispitivanja sadržaja Ženevskog akta Lisabonskog ugovora dogovoreno je da Stalni odbor za žigove, industrijski dizajn i zemljopisne oznake ispita različite sustave zaštite zemljopisnih oznaka. Dogovoreno je i da će Stalni odbor za autorsko pravo i srodna prava nastaviti raspravljati o zaštiti organizacija za radiodifuziju kao i o iznimkama i ograničenjima u korist knjižnica i arhiva te iznimkama u obrazovne i istraživačke svrhe, budući da se tijekom zasjedanja ovakav zaključak neočekivano pojavio kao točka prijepora.

Uz to, raspravljeni su odnosno razmotreni rezultati rada organizacije u određenim tehničkim područjima te je, između ostaloga, novoosnovanom Višegradskom patentnom institutu odobren status tzv. ureda PCT-a (ovlaštenog tijela za međunarodno pretraživanje i preliminarno ispitivanje prema Ugovoru o suradnji u području patenata). Višegradski patentni institut je međuvladina organizacija za suradnju u području patenata između Mađarske, Češke i Slovačke, a pristupanje ovoj organizaciji razmatraju i druge države srednjeeuropske regije. Nadalje usvojene su određene izmjene i dopune postupovnih odredbi o okviru međunarodnih sustava za registraciju patenata, žigova i industrijskog dizajna.

Kao najistaknutiji rezultat rada WIPO-a od proteklog godišnjeg zasjedanja ističe se prihvaćanje, na diplomatskoj konferenciji održanoj u svibnju ove godine, tzv. Ženevskog akta Lisabonskog sporazuma o zaštiti oznaka izvornosti i zemljopisnog podrijetla kojim se zaštita, uz dosadašnju zaštitu oznaka izvornosti, proširuje na oznake zemljopisnog podrijetla i kojim se pristupanje ovom sporazumu dopušta i međuvladinim organizacijama.

Vezano uz članstvo Republike Hrvatske u tijelima WIPO-a, Hrvatskoj je na ovom zasjedanju istekao dvogodišnji mandat u Odboru za program i proračun, dok je ravnateljica Zavoda izabrana za predsjedavajuću Skupštine Ugovora o pravu patenata (Patent Law Treaty, PLT).  

U okviru sudjelovanja na zasjedanju skupština WIPO-a delegacija Hrvatske sudjelovala je i na drugim popratnim događanjima, te neformalnim sastancima na kojima su dogovorene daljnje aktivnosti u smislu unapređenja bilateralne i multilateralne suradnje na razvoju sustava intelektualnog vlasništva u Hrvatskoj i široj regiji.

Ispiši stranicu