04 | 10 | 2013

Predstavnici Zavoda sudjelovali na 51. godišnoj seriji zasjedanja skupština Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo

Predstavnici Zavoda sudjelovali na 51. godišnoj seriji zasjedanja skupština Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo

© WIPO 2013., Foto: Emmanuel Berrod

Republiku Hrvatsku je na ovogodišnjoj seriji zasjedanja skupština Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO) predstavljala delegacija u sastavu: gđa. Vesna Vuković, veleposlanica pri Stalnoj misiji RH pri UN-u u Ženevi, gđa. Ljiljana Kuterovac, ravnateljica Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo (DZIV) koja je ujedno bila i voditeljica delegacije, gđa Ana Rački Marinković, zamjenica ravnateljice DZIV-a, te gđa Jasna Derviš, savjetnica pri Stalnoj misiji RH pri UN-u u Ženevi.

Za predsjedavajuću skupštine WIPO-a s dvogodišnjim mandatom izabrana je veleposlanica Stalne misije Finske pri UN-u gđa Päivi Kairamo, koja je predsjedavala ovogodišnjim zasjedanjem.

Ovogodišnja skupština WIPO-a bila je obilježena izrazitim razlikama između stavova i zahtjeva afričkih zemalja, te zemalja u razvoju s jedne i razvijenih država i država članica Europske unije s druge strane. Radi postizanja konsenzusa značajan broj prijepornih točaka dnevnog reda pokušalo se riješiti neformalnim sastancima na razini regionalnih koordinatora, u kojima Hrvatska nije aktivno sudjelovala, ali čiji je rad pratila kroz koordinacijske sastanke grupe Europske unije i njezinih članica te grupe Srednjoeuropskih i baltičkih zemalja (CEBS), kao i višekratnim konzultacijama na razini veleposlanika.  

Nažalost, konsenzus nije postignut za cijeli niz važnih tema i zasjedanje skupština WIPO-a je prekinuto u ponoć zadnjeg dana zasjedanja, te je odlučeno da se sazove izvanredna sjednica u prosincu na kojoj će se pokušati postići dogovor oko pitanja koja su ostala otvorena. Tako je ovogodišnja skupština WIPO-a prekinuta bez da je usvojen Program i proračun WIPO-a za dvogodišnje razdoblje 2014/2015, nije dogovoren plan rada Stalnog odbora za autorsko pravo i srodna prava, nije odlučeno o zakazivanju diplomatske konferencije radi pripreme međunarodnog ugovora o formalnostima u području industrijskog dizajna niti je postignut dogovor oko točke dnevnog reda koja se odnosila na upravljanje u WIPO-u.

Najznačajniji rezultati ovogodišnjeg zasjedanja skupština WIPO-a odnose se na sljedeće:

  • produžetak mandata Međuvladinom odboru za intelektualno vlasništvo i genetske resurse, tradicionalno znanje i folklor (IGC)
  • odluka o zakazivanju diplomatske konferencije u 2015. godini radi revizije Lisabonskog sporazuma za zaštitu oznaka izvornosti i njihovu međunarodnu registraciju iz 1958. godine.

Kao najistaknutiji rezultat rada WIPO-a od proteklog zasjedanja ističe se prihvaćanje na diplomatskoj konferenciji održanoj u srpnju ove godine tzv. Marakeškog ugovora o lakšem pristupu objavljenim djelima slijepim osobama, slabovidnim osobama i osobama koje imaju teškoće u korištenju tiskovina.
 
Vezano uz članstvo Republike Hrvatske u tijelima WIPO-a, nakon isteka dvogodišnjeg mandata u Koordinacijskom odboru, Hrvatska je na ovom zasjedanju izabrana u članstvo Odbora za program i proračun, što je značajno za jačanje utjecaja Hrvatske u djelovanju WIPO-a, osobito u kontekstu nadolazećeg izbora novog glavnog direktora WIPO-a u idućoj godini.  

U okviru sudjelovanja na zasjedanju skupština WIPO-a delegacija Hrvatske sudjelovala je na drugim popratnim događanjima, te neformalnim sastancima na kojima su dogovorene daljnje aktivnosti u smislu unapređenja bilateralne i multilateralne suradnje na razvoju sustava intelektualnog vlasništva u Hrvatskoj i široj regiji.

Ispiši stranicu