01 | 07 | 2013

PRISTUPANJE EUROPSKOJ UNIJI I IZMJENE U SUSTAVU INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA

PRISTUPANJE EUROPSKOJ UNIJI I IZMJENE U SUSTAVU  INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA


Pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji 1. srpnja 2013. godine hrvatski sustav intelektualnog vlasništva u potpunosti će se integrirati u sustav intelektualnog vlasništva Europske unije. Svi koraci na putu te integracije koji nisu bili vezani uz sam trenutak pristupanja Europskoj uniji dovršeni su tijekom pretpristupnog procesa, a s danom pristupanja integracija će biti u potpunosti završena.

Najznačajnija promjena koju donosi pristupanje Europskoj uniji odnosi se na ulazak Republike Hrvatske 1. srpnja 2013. godine u sustav žiga Zajednice (Community Trade Mark – CTM) i dizajna Zajednice (Community Design – CD), odnosno u sustave unitarnih prava žiga i industrijskog dizajna koji pružaju zaštitu na ukupnom teritoriju Europske unije, uključujući sada i Republiku Hrvatsku.

To znači da će se od 1. srpnja 2013. zaštita žigova Zajednice i dizajna Zajednice koji su u vrijednosti na teritoriju Europske unije automatski proširiti i na Republiku Hrvatsku kao sada sastavni dio teritorija Europske unije. Jednako tako, zaštita svih budućih žigova Zajednice i dizajna Zajednice registriranih od 1. srpnja obuhvaćat će i Hrvatsku.

Pristupanjem Hrvatske Europskoj uniji uvodi se i jedno novo pravo intelektualnog vlasništva – neregistrirani dizajn Zajednice - koje se stječe bez formalnog postupka registracije, odgovarajućim otkrivanjem dizajna javnosti na području Europske unije, od sada uključujući i Hrvatsku. Prava koja proizlaze temeljem neregistriranog dizajna odnose se na zabranu zlouporabe kroz umnožavanje zaštićenog dizajna.

Također, pristupanjem Republike Hrvatske u Europsku uniju 1. srpnja 2013. godine u području patenata uvode se novi pravni instituti, odnosno, svjedodžba o dodatnoj zaštiti za lijekove namijenjene ljudima i životinjama te za sredstva za zaštitu bilja. Ovi pravni instituti pružaju mogućnost dodatnog produženja trajanja zaštite iz temeljnog patenta za lijekove namijenjene ljudima i životinjama te proizvode za zaštitu bilja, budući da je za njihovo stavljanje u promet potrebno odobrenje nadležnoga tijela te stoga nije moguće prije završetka tog postupka komercijalno iskorištavati predmet zaštite patentom.

Uz navedeno, nekim djelatnostima vezanima uz zaštitu intelektualnog vlasništva u Hrvatskoj u buduće će se osim fizičkih i pravnih osoba iz Hrvatske moći pod jednakim uvjetima baviti i one iz zemalja Europske unije.

Uz navedene formalne promjene sustava intelektualnog vlasništva do kojih će doći pristupanjem Republike Hrvatske Europskoj uniji, očekuje se da će puna integracija u zajedničko tržite Europske unije i europske stručne mreže u području intelektualnog vlasništva (npr. Europska mreža za žigove i dizajn, Europska promatračnica za povrede prava intelektualnog vlasništva) pridonijeti jačanju učinkovite primjene intelektualnog vlasništva u kontekstu jačanja konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, te daljnjem jačanju mehanizama za borbu protiv krivotvorenja i piratstva kao najraširenijeg oblika povrede prava intelektualnog vlasništva, čime će se osigurati još djelotvornija zaštita hrvatskih potrošača.
 

Ispiši stranicu