28 | 11 | 2024
EUIPO objavio studiju o povredama autorskog i srodnih prava u Europskoj uniji, uključujući IPTV piratstvo
Izvor: EUIPO
Ured Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO) objavio je studiju o povredama autorskog i srodnih prava na internetu u Europskoj uniji za razdoblje od 2017. do 2023. godine, koja se odnosi na filmove, glazbena djela, publikacije, softver i televizijske programe, izvornog naziva Online Copyright Infringement in the European Union - Films, Music, Publications, Software and TV (2017-2023).
Povrede autorskog i srodnih prava mogu biti počinjene kad se autorska djela ili predmeti zaštite srodnih prava koriste bez odobrenja autora ili drugih nositelja prava, a ne radi se o korištenju djela u okviru propisanih sadržajnih ograničenja (iznimaka). U digitalnom svijetu znatno je olakšano činjenje povreda autorskog i srodnih prava jer se predmeti zaštite mogu jednostavno, u kratkom vremenu i u visokoj kvaliteti neovlašteno reproducirati, nuditi na korištenje, preuzimati, dijeliti dalje itd. Kao jedan od primjera navodi se neovlašteno dijeljenje datoteka velikih razmjera koje sadrže autorski zaštićeni sadržaj na BitTorrentu (peer-to-peer mreža).
Po prvi puta u ovom Izvješću dostupni su podaci o IPTV piratstvu (IPTV- Internet Protocol Television) koje ima sve negativniji utjecaj na tržište te o modelima u kojima se takvo piratstvo pojavljuje. IPTV piratstvo uključuje nezakoniti streaming televizijskih programa, filmova i sportskih sadržaja uživo, preko mreža internetskog protokola, ponekad oponašajući legitimne IPTV usluge, uz izbjegavanje službenih pretplatničkih kanala. Korištenje ovakvih piratskih sadržaja često zahtijeva korištenje posebnog hardvera (uređaja) ili softvera odnosno posebnih aplikacija. Ovakve nezakonite usluge nude se uz pretplatu, financiraju se iz oglašavanja ili kao business-to-business model za preprodavače.
IPTV piratstvo nanosi značajne štete nositeljima autorskog i srodnih prava odnosno kreativnoj i kulturnoj industriji, a radi se o u potpuno nelegalnom načinu poslovanja. Podaci ukazuju na to da korištenje nezakonitih usluga IPTV-a u Europskoj uniji raste te se bilježi porast od 10% u 2023. godini. Procjene govore o tome da prosječno 2,14 % korisnika interneta mjesečno posjećuje ovakve web stranice. Izvješće uključuje podatke za 2022. i 2023. godinu za ovu vrstu piratstva te se napominje da se metodologija praćenja povreda kod IPTV piratstva razlikuje od one koja se koristi kod pristupa drugim nezakonitim web mjestima.
Izvješće sadrži procjene za svaku vrstu piratstva zasebno, te rezultate u odnosu na razdoblja u kojima su provedena ranija istraživanja.
Ukazuje se i na to da različiti društveni i ekonomski čimbenici utječu na stopu piratstva. Primjerice, iz istraživanja proizlazi da se filmsko piratstvo (neovlašteno korištenje audiovizualnih djela) smanjuje kada BDP po stanovniku raste. Međutim, udio mladih u stanovništvu i nezaposlenost mladih povezani su s višom razinom piratstva. Jačanje svijesti o postojanju legalne ponude, s druge strane, smanjuje neovlašteno korištenje filmova.
Stoga se i ovom prilikom ukazuje na potrebu korištenja legalnih izvora za korištenje autorskih djela i predmeta zaštite srodnih prava (glazbe, filmova, softvera, televizijskih programa i dr.).
Izvješće EUIPO-a sadrži rezultate istraživanja istaknute u tabelarnim prikazima za sve zemlje članice Europske unije, pa tako i za Hrvatsku. Informativni sažetak izvješća na hrvatskom jeziku dostupan je ovdje, a izvješću u cjelini se može pristupiti ovdje.