11 | 04 | 2025

Održana konferencija „Tradicija i identitet – zaštita oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode“, u Zagrebu 9. travnja 2025.

Fotografija s konferencije

Fotografija: Pavao Bobinac

Državni zavod za intelektualno vlasništvo u suradnji s Europskom komisijom te uz potporu Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo organizirao je konferenciju o oznakama zemljopisnog podrijetla, koja je održana u srijedu, 9. travnja 2025. u Hrvatskoj obrtničkoj komori.

Konferencija je održana u hibridnom formatu te je okupila stotinjak sudionika kojima je predstavljen novi jedinstveni sustav zaštite na razini Europske unije za oznake zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode, po uzoru na sličan sustav koji je već uspostavljen za poljoprivredne i prehrambene proizvode. Novi sustav uspostavljen je Uredbom (EU) 2023/2411 Europskog parlamenta i Vijeća od 18. listopada 2023. o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode i izmjeni uredbi (EU) 2017/1001 i (EU) 2019/1753, a primjenjivat će se od 1. prosinca 2025.g.

Sudionike su na početku pozdravili glavna ravnateljica Zavoda, mr. sc. Ljiljana Kuterovac, g. Kamil Kiljanski, zamjenik  direktora Uprave za investicije i voditelj Poduprave za nematerijalno gospodarstvo u Općoj upravi za unutarnje tržište, industriju i poduzetništvo Europske komisije (EC DG GROW) i gđa Edyta Demby-Siwek, zamjenica izvršnog direktora Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO), a putem videoporuke obratio se g. João Negrão, izvršni direktor Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO).

U prvom dijelu konferencije predstavljena je važnost oznaka zemljopisnog podrijetla, europski i globalni trendovi u njihovoj zaštiti,  gospodarska i društvena korist od zaštite takvih oznaka za proizvođače i potrošače kao i pozitivni učinci na ruralne i lokalne zajednice. Predstavljena je i uloga Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo u novom sustavu  registracije oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode na razini Europske unije.

U drugom dijelu konferencije detaljnije su predstavljene procedure, kriteriji i zahtjevi koje podnositelji zahtjeva za zaštitu buduće jedinstvene oznake zemljopisnog podrijetla Europske unije za obrtničke i industrijske proizvode  moraju ispuniti, sustav kontrola i provjere sukladnosti proizvoda označenih zaštićenom oznakom s odgovarajućom specifikacijom proizvoda, kao i obaveze proizvođača prije i nakon zaštite oznake odnosno plasiranja proizvoda na tržištu. Također je predstavljen Lisabonski sustav zaštite za međunarodnu registraciju oznaka zemljopisnog podrijetla kao međunarodni sporazum koji administrira Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo (WIPO).

U zadnjem dijelu konferencije održana je panel rasprava na kojoj su sudjelovali domaći i strani proizvođači tradicionalnih proizvoda koji su predstavili svoja iskustva u zaštiti i upravljanju oznakama zemljopisnog podrijetla  i plasmanu svojih proizvoda na tržište.

U zaključcima konferencije istaknuta je, osim uspostave pravnog okvira za zaštitu budućih oznaka zemljopisnih podrijetla, i potreba uključivanja svih ključnih dionika (nadležnih tijela državne uprave i lokalne samouprave, komora i drugih organizacija) u pružanju potpore obrtnicima i poduzetnicima kako bi se u najvećoj mjeri iskoristili potencijali za zaštitu tradicijskih znanja i vještina i time omogućili boljitak lokalnih zajednica. Ujedno je najavljeno e-Savjetovanje o Nacrtu prijedloga zakona o zaštiti oznaka zemljopisnog podrijetla za obrtničke i industrijske proizvode, kojim se detaljnije uređuje nacionalna faza postupka zaštite nove oznake zemljopisnog podrijetla Europske unije za obrtničke i industrijske proizvode, a koje će biti otvoreno do 9. svibnja 2025., te su zainteresirani pozvani da svojim komentarima doprinesu donošenju što kvalitetnijeg propisa za njegovu učinkovitu provedbu.

 

 

Ispiši stranicu